Większość przedsiębiorstw myśląc o swoim rozwoju w długoterminowym planie, wcześniej czy później stanie przed problemem braku miejsca na biura i składowanie towarów. Zorganizować dziś biuro nie stanowi problemu, można część prac po prostu przenieść jako home office. Jednak magazynu nie da się przenieść do domu magazyniera, o magazyn trzeba się postarać. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie środków finansowych, zaplanowanie inwestycji, zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę, wybudowanie. Koszt finansowy średni w naszym kraju wybudowania magazynu waha się w przedziale 300-600 zł, więc wybudowanie magazynu o powierzchni ok 2 500 m2 da nam wydatek rzędu ok. 1 000 000,00 zł. Połowa sukcesu jeżeli zgromadziliśmy takie środki w inny sposób niż kredyt, ponieważ kredyt niesie za sobą dodatkowe koszty w postaci RRSO, które średnio w Polsce przy takich kredytach wynosi ok 15% + 100% zabezpieczenia. W konsekwencji mamy 2 000 000,00 do odpracowania. Warunkiem ekonomicznego sukcesu jest nasza produkcja.

Większość przedsiębiorców nie myśli o zabezpieczeniu swojego tak ciężko zdobytego majątku, dla przykładu w Polsce w kwietniu w przemyśle spożywczym wyprodukowano wyrobów w ilości 23 575 000,00 ton, wartość to ok 204,6 mld zł. Całkiem sporo jak na rozwijający się kraj. Ilość przedsiębiorstw spożywczych w Polsce wynosi 29 414 podmiotów, średnio na przedsiębiorstwo daje wynik 6 935 tyś zł. Warto zaznaczyć, że produkcja rośnie z roku na rok, jednak wydatki na ochronę przeciwpożarową nie rosną proporcjonalnie do wzrostu produkcji. Nieszczęśliwym tego przykładem jest pożar jaki miał miejsce w Jaworznie 17 czerwca br. W owym nieszczęśliwym dniu zapaleniu uległa hala magazynowa w której składowano drewno, poliuretany, polipropyleny, które były używane do produkcji. Co było przyczyną tego jeszcze nie wiemy, jednak hale nie były zabezpieczone, ani instalacją detekcji pożaru, ani gaszenia. Strażacy w momencie przyjazdu na miejsce zastali dość przykry stan pożaru, ponieważ od momentu zgłoszenia do przyjazdu minęła chwila, jedna dla rozwoju pożaru dość istotna.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24907115,slask-pozar-hal-magazynowych-w-jaworznie-z-ogniem-walczylo.html, data dostępu: 24.06.2019

W akcji uczestniczyło 80 strażaków, niestety spłonęło 6 hal, strażacy walczyli o nieprzeniesienie się pożaru na dalsze części zakładu. „W początkowej fazie działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 4 prądów wody w natarciu na palące się hale i 2 prądów w obronie budynków nie objętych pożarem (obiekty produkcyjne i administracyjno- biurowe). Teren działań podzielono na 2 odcinki bojowe. Sukcesywnie, wraz z przyjazdem kolejnych sił i środków KDR wprowadził dodatkowo 2 prądy gaśnicze w natarciu (oba prądy z działka wodno-pianowego z drabin mechanicznych) oraz 2 prądy w obronie. Z chwilą, gdy działania strażaków w natarciu spowodowały powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru, teren akcji podzielono na 3 odcinki bojowe, a na drugim odcinku bojowym rozpoczęło się dogaszanie pogorzeliska wewnątrz hal. Zadysponowana na miejsce koparka wywoziła materiał z hali, który był przelewany woda i pianą. W dalszej kolejności na pierwszym odcinku bojowym rozpoczęto dogaszanie dachu oraz pogorzeliska.”[1]

W wyniku pożaru spaleniu uległy 2 hale produkcyjno-magazynowe, natomiast uratowano przed spaleniem pozostałe obiekty kompleksu, w tym hale przylegające bezpośrednio do spalonych. Powierzchnia pożaru to 2.500 m2. Przyczyny powstania pożaru ustala Policja. W akcji ratowniczej brało udział 29 zastępów straży pożarnej ( w tym 7 OSP), policja. Działania zakończono po ponad 15 godzinach.

Na pewno właściciele liczą na odszkodowanie, jednak pożar to pasmo niekończących się nieszczęść. Problem to ponowne uruchomienie produkcji na podobnym poziomie jak sprzed pożaru, kolejne to gdzie magazynować produkcję?, w początkowej fazie konieczne będzie zmniejszenie produkcji, co może skutkować zmniejszeniem załogi. Znaczna część wstrzymanej załogi może po prostu znaleźć Sobie inny zakład pracy, o co dziś nie trudno, a to już stanowi poważny kłopot. Ponieważ inwestycja w pracownika jest kosztowna, szkolenia, nauka procesów, to wszystko trwa i kosztuje, średnio dopiero po upływie 6 miesięcy pracownik produkcji osiąga zaplanowane normy. Więc do kosztów należy doliczyć sumę utraconych zysków, która w przypadku odbudowy może sięgnąć nawet 35% produkcji, co może dać rocznie kwotę 2 427 tyś zł. Po ok dwóch latach przedsiębiorstwo może wrócić do stanu sprzed pożaru, łatwo policzyć ile straciło. Firmy ubezpieczeniowe nie istnieją po to, aby łatwo wypłacać wynagrodzenia, tylko raczej są to też przedsiębiorstwa, których zadaniem jest zarabianie.

Ile kosztuje zatem zabezpieczenie hali magazynowej o powierzchni 2 500 m2, instalacją tryskaczową to wydatek rzędu 400 tyś zł. bardziej efektywną instalacją mgłową ok 550 tyś zł. Porównując do utraconych zysków to zaledwie 11%. Reasumując inwestycja rzędu 550 tyś zł ma 89% stopę zwrotu, jej uruchomienie może przedsiębiorcy przynieść zysk w wysokości 2 427 tyś zł. – wydaje nam się, że WARTO….

 

przypisy: 

[1] – http://www.katowice.kwpsp.gov.pl/aktualnosci/interwencje,10906/29-zastepow-strazy-pozarnej-gasilo-pozar-hal-produkcyjno-magazynowych-w-jaworznie, data dostępu: 24.06.2019

Supportscreen tag